Imagination Festival - Devastator Stage Report

Imagination Festival – DEVASTATOR STAGE – party report

 

 

Pražský festival Imagination si svojou reputáciou, rastúcou návštevnosťou, pomerne dobrou organizáciou a kvalitným line upom vydobyl možno už aj prvé miesto medzi festivalmi elektronickej hudby vo východnej časti Strednej Európy. V oblasti hardcore music ho predčia už len silné holandské a nemecké akcie typu Masters of Hardcore či Syndicate.

Akcia pozostávala z troch stages: Imagination (najmä DNB), Rezonance (hardstyle, kde sa predstavil aj slovenský Enhancer) a Devastator (crossbreed a hardcore).

Nás, samozrejme, zaujíma len ten posledný a najtvrdší – Devastator Stage. Prvej časti line upu a time planu sa venovať nebudem, fanúšikovia cross-breedu mi to snáď odpustia. Môj vlak z Bratislavy do Prahy mal hodinové meškanie, takže som stihol už len koniec setu ruskej dvojice Gancher & Ruin, ale podľa informácií od známych, som o nič neprišiel. Aj tak sme všetci najmä hardcore fanatics a gabbers, takže reálny program začínal presne o polnoci. Ale vráťme sa ešte k organizácii samotného festivalu.

Ja osobne preferujem menšie akcie, najmä klubové s počtom ľudí do 300-400, alebo potom menšie „halovky“ do 500 ľudí, lebo každý veľký festival má niekde nejakú tlačenicu, zápchu a podobne. Jednoducho tam, kde je obrovské množstvo ľudí, sa ťažšie pohybuje, organizuje atď. Imagination bol v tomto smere celkom dobre zabezpečený: overený elektronický systém pre guestlist a akreditáciu médií na vyhradenom mieste, dostatok bufetov, barov a orientácia v priestoroch či medzi stages je v rámci normy starého komunistického výstaviska. Takže v tomto smere je všetko OK. Šatne boli riešené celkom dobre, akurát dosť často zlyhávali jednotlivci v obsluhe, ktorí bežne strácali (zle zakladali, prekladali na iné miesto) bundy a batohy, ktoré potom ráno hľadali niekedy aj 10-15 minút a nešťastní majitelia museli iba čakať. Oceňujem rozdávanie mapy areálu s time planom na vstupe, vďaka tomu sa každý mohol individuálne zorientovať a premyslieť si svoju účasť na jednotlivých flóroch, pokiaľ nebol rozhodnutý už pol roka dopredu. Nájsť ten správny stage mohol byť zo začiatku problém, lebo aj mne sa stalo, že podľa „zvuku“ som si odložil veci na Rezonance stage a až po chvíli som zistil, že to nie je hardcore a že mám hľadať ďalej. Našťastie som sa po chvíli blúdenia a hroznej tlačenici prepracoval „domov“ na Devastator stage. Scéna a kulisy boli celkom dobre zariadené, takéto veci našinca niekedy prekvapia, lebo na drahé a profesionálne kulisy sme zvyknutí najmä z komerčných holandských a nemeckých festivalov (MOH, Megarave, Rige a spol).

Po vstupe do haly mi napadla hneď jedna výstižná charakteristika: jednoznačne najhorší vzduch zo všetkých stages. Vydýchané, dym z cigariet, podpažáky, mastné vlasy a porozlievané pivo... No ale po chvíli som si na to ako tak zvykol. Veď išlo najmä o hudbu :)

Time plan bol na moje prekvapenie starostlivo dodržiavaný a každý z umelcov končil takmer na minútu presne svoj set, takže s úderom polnoci sa rozozneli prvé beaty holandského dua The Outside Agency. Hala sa slušne zaplnila, hoci presný počet ľudí neviem odhadnúť. Na Angerfista sa tam tlačilo podľa mňa aspoň 2 tisíc ľudí, ak nie viac. Neviem, aká návštevnosť na festivale padla, ale Devastator stage bol počas Outside Agency a Angerfista mimoriadne preplnený, takže počet ľudí sa dá len veľmi ťažko určiť.

Vďaka fantastickému zvuku Funktion One, ktorý sme v Prahe už viac krát zažili, bolo počuť pri každom sete aj tú najmenšiu chybu. Neviem, aký odposluch mali DJs, ale niekoľkokrát ma prekvapili menšie „chyby“ pri masteringu hraných skladieb (Angerfist, Mad Dog, ale aj I:Gor). Vďaka enormne silnému sound systemu sa tak do niektorých znesiteľne hlasných skladieb mixovali výrazne prebasované alebo prevýškované tracky, čo by sa (podľa mňa) takým špičkovým producentom a artistom ako je Angerfist alebo Mad Dog stávať nemalo. Na druhej strane, u organizátora by mohol byť na každom stage vždy niekto, kto vylezie na pódium a bude rozdávať facky za každú červenú LEDku na klipujúcom mixáku. Minimálne u stovkami akcií ohluchnutého Angerfista s roztečenými ušnými bubienkami by som pár krát stiahol stredovýšky, alebo lepšie zladil jednotlivé tracky, ale sám viem, že sa to pomerne ľahko hodnotí z pozície poslucháča na floore a že na stagei to nemusí tak vyznieť.

Naspäť k Outside Agency... výborný set a zároveň posledný act, ktorý aspoň ako tak rešpektoval pôvodnú, zvukármi nastavenú úroveň Trim & Master level na mixáku. Skvelé predstavenie, kvalitná produkcia a vyvážená zmes tvrdého hardcoru s novými, (na naše pomery) inovatívnymi prvkami, breakmi, cross breedom a podobne. Jedinou nevýhodou bol fakt, že vďaka svojmu alternatívnemu poňatiu hardcore music prilákali The Outside Agency na floor množstvo voodoo people a zombies, ktorí v rytme epilepsie rozhadzovali svojimi krivými hnátmi, pivom a dredmi. Takže na floore sa nedalo moc hýbať a o hakken už ani nehovorím. Niekedy počas ich setu konečne niekomu napadlo otvoriť veľkú garážovú bránu na boku haly a vpustiť dovnútra trochu vzduchu. Na jednej strane sa dovnútra dostal čerstvý vzduch, ale na druhej strane prúd vzduchu rozvíril smrad zo všetkých spotených pazúch sveta a roztočil v hale jeden hnusný mastný pazuchový vír, z ktorého sa nám chvíľu riadne točila hlava. Museli sme to následne dezinfikovať nejakými destilátmi na bare a potierať si nosné dierky alkoholom...

S blížiacim sa koncom Outside Agency sa hala začala plniť ešte viac. Dovnútra prúdil rad osadenstva z Rezonance stage a niektoré mátohy, naopak, odchádzali preč. Meno Angerfist je však extrémne silné a v narvanej hale bola pestrá zmes ľudí. Na Angerfista som sa opäť veľmi tešil, po hudobnej stránke neprekvapil, ale všetky jeho najznámejšie tracky potešia na každej akcii. Ako som už spomínal, zaslúžil by si nejakú otcovskú facku po tej zamaskovanej kapucni za občasné prešľapy v masteringu, kvôli ktorým nás občas pekne rozboleli ušné bubienky. Nechýbali ani klasické prekrikovačky Anger – FIST!, alebo Raise your FIST for AngerFIST, či unisono vrieskanie pri Incoming. Najviac ma potešil rastúci počet hardcore people na floore, ktorí presne vedeli, kvôli čomu tam prišli. Mrzí ma len obmedzený priestor, v takejto tlačenici toho moc nenatancujete... Padol aj Street Figther no a set zakončil Angerfist vo veľkom štýle, Fuck the Promqueen (Tripped Rmx), na ktorý sme sa skoro pozabíjali. Tu sa totiž delilo zrno od pliev... Neviem, či vpredu bola nejaká kvalitná pogovačka v talianskom štýle, ale pri tejto skladbe (Angerfist Mix 2012 - 12min 40sek) už niektorí zjavne (po hudobnej stránke) nevládali :).  Napriek tomu, že Angerfist neponúkol nič prevratné a všetko, čo o ňom viete, ste už videli na internete a počuli v jeho oficiálnych aj neoficiálnych setoch, oplatilo sa prísť a zažiť ho naživo zas a znovu. Prekvapil ma akurát tým, že hral aj nejaké cudzie skladby (Tieum, I:Gor) a celkovo mi ten set prišiel porovnateľný s týmto: Angerfist at Decibel 2013 Angerfist - Decibel 2013 Live set

Po Angerfistovi sa floor začal mierne vyprázdňovať, tempo sa zvoľnilo a na Mad Doga zostali už len gabbers. Komerční išli preč, deti naspäť na hardstyle a voodoo people definitívne zmizli. Konečne bol čas pokecať s priateľmi, vidieť známe tváre a spustiť aj nejaké to kvalitné hakke!

Touto cestou by som chcel pozdraviť všetkých gabbers zo Slovenska (videl som vpredu vlajku, priznajte sa, ktorá crew to bola!), tvrdé jadro českej scény (vrelé pozdravy do Brna a Prahy) a slušné enklávy z Maďarska a Rakúska. S pribúdajúcim časom prežívali na parkete už len staré známe tváre a je zaujímavé pozorovať pestrú zmes hardcore party people, ktorá sa v Prahe zbehla z celej Strednej Európy: Česi, Slováci, Rakúšania, Nemci (Leipzig, Dresden, Muenchen, Sachsen...), Maďari, ale aj Poliaci.

Taliansky producent Mad Dog svojím výkonom nesklamal, zahral všetky svoje hity a na moje prekvapenie aj niekoľko cudzích trackov. Prekvapila ma aj jedna – dve drobné chybičky v prechodoch, ale neznalé ucho by si možno nič nevšimlo. Na druhej strane sa mi iba potvrdilo, že Angerfist je buď hluchý, alebo chodí na hríby s dynamitom. Mad Dog mastroval o niečo lepšie, najmä tichšie, takže sme si mohli aj občas vydýchnuť.

To som však nevedel, čo ma čaká od Poliaka I:Gora... Typický I:Gor v okuliaroch a svojom V-neck tričku z Kenvela začal svoj set mojou obľúbenou doskou This is What I am. Pán Pacient absolútne predčil všetky moje očakávania – chtiac či nechtiac som musel odísť z hlavného flooru nabok, lebo tá porcia frekvencií pod 250Hz mi rezala vnútornosti. Opäť som si spomenul na salzburský Cave Club a množstvo akcií, kde sa takmer nesmelo bez ochrany sluchu vojsť. Igorko tvorí špičkovú a po zvukovej stránke nesmierne kvalitnú hudbu. Ak poznáte EP This is What I am, dáte mi za pravdu, že už sama o sebe disponuje neskutočným nádelom basov. Takto kvalitne disponovanú dosku vypeckoval milý Igorko asi o 20% hlasnejšie, než Angerfist, vďaka čomu sa v niektorých častiach Devastator stage nedalo prežiť. Inak bol jeho set vynikajúci, o niečo pomalší než na viedenskom Masters of Hardcore, ale zakončil to naozaj špičkovo, opäť jedným z mojich top trackov: mierne zrýchlený Gimme some more... Koniec setu v tomto štýle (I:Gor - Gimme Some More (od 1min 5sek))  opäť preriedil floor od plebsu a elita sa neskutočne zabávala! Všetko sa v adekvátnom štýle chystalo na domácich Hungry Beats.

Ako posledných som si pozrel domácich headlinerov, pražských Hungry Beats. Od doby, keď som si kupoval ich prvý vinyl prešlo už veľmi veľa času a poviem otvorene, pripravte sa na to, že títo dvaja chlapci to v rámci scény dotiahnu tak ďaleko, ako ešte nikto z bývalého Česko-Slovenska. Po novom už ako súčasť bookingov Rige.nl zahrali výborný industrálny set a som veľmi rád, že sa profilujú viac týmto smerom, než na frenchcore, ktorý v ich produkcii dominoval viac na začiatku. Som presvedčený, že die-hard klientela z hardcore / gabber music je oveľa vernejšia, ako celá tekk – french – break – core scéna dokopy. Ak prerazia na veľkých hardcore festivaloch, dvere budú mať otvorené všade a nikde sa nestratia. Úprimne im gratulujem a držím palce.

Veľmi ma mrzí, že tesne pred koncom ich setu som musel ísť, aby som sa pred obedom dostal naspäť do Bratislavy, takže výber Prague Nightmare a Psiko som už zmeškal. Predpokladám, že všetci podali svoj štandardný výkon, a zaujímalo by ma, akú zostavu mal na floore Francúz Psiko pred siedmou ráno. Pravdepodobne nehral Don’t touch that stereo, ale určite by som si to rád pozrel.

Akciu hodnotím veľmi pozitívne a som zvedavý, čo si pripravia organizátori o rok. Ak máte záujem ísť na nejakú ďalšiu akciu do Prahy, na výber je pestrá zmes štýlov a akcií, aj keď podľa môjho názoru niekedy zvláštne skombinovaná (napr. AniMe na hardstylovom Rezonance). Pevne verím, že si Devastator Stage udrží svoju úroveň a že bude neustále ponúkať predovšetkým špičkových hardcore producentov a snáď niekedy uvidíme aj niečo tvrdšie.

Devastator 1.11.2013 - MATT GREEN /UK/, COUNTERSTRIKE /SA/:
www.facebook.com/events/625005254197047/

Therapy Sessions 15.11.2013 - LOWROLLER /IT/, ERRE /ESP/ & many more:
www.facebook.com/events/1403220369898447/

Rezonance 22.11.2013 - ANIME /IT/, SHOCKERZ /NL/, INNER HEAT /NL/:
www.facebook.com/events/181147235398378/

Devastator 20.12.2013 - Special guest from /NL/:
www.facebook.com/events/198651763626001/

Banners
GTP @ YouTube
gregi.net
Login


Forgot Password ?

Users
Členstvo Členstvo:
Posledný Nový Užívateľ Posledný: IleneGqb0153
Nový Dnes Nový Dnes: 0
Nový Včera Nový Včera: 0
Počítadlo Užívatľov Celkovo: 606

Ľudia Online Ľudia Online:
Návštevníci Návštevníci: 76
Členovia Členovia: 0
Celkovo Spolu: 76

Online Teraz Online Teraz: